⚠️ Upozornění! Na horách zimní podmínky ani v květnu nepolevují. Na hřebenech připadlo 10–30 cm sněhu.
Trasa začíná na centrálním parkovišti v Lipová-lázně u Schrothových léčebných lázní. Zde můžete ponechat auto, parkoviště je placené.
Vydáte se směrem k Schrothovým lázním, resp. k Vile Grohman. Následně odbočíte vpravo lesní cestou, po modré turistické značce, směrem na Javořík.
Johann Schroth byl přírodní léčitel a zakladatel Lázní Dolní Lipová.
Schrothova léčebná metoda byla ve své době něčím zcela neobvyklým, nepochopitelným a v mysli některých lidí i nebezpečným. Léčba vyžadovala od pacientů značnou vůli a sebezapření. Jen tak bylo možno absolvovat osmihodinové zábaly, suché a pitné dny atd.
Léčila se zde i obezita, kdy pacienti drželi velmi přísnou dietu, založenou především na konzumaci zeleniny a libového masa. Podrobovali se mnohahodinovým zábalům. Každé ráno vypili sklenku režné pálenky a večer každý litr vína, bez večeře. A protože je jednoduché si představit, jak museli pacienti již po pár dnech vypadat a protože se metoda nazývala podle zakladatele Lázní Lipová a celého několikageneračního klanu lékařů, Schrothova (čti Šrotova), lze si jednoduše odvodit, co ve skutečnosti znamenalo být na "schroth".
Trasa vede kolem luk a lesem, často s bahnitým terénem. Není náročná. Nicméně na rozcestník Javořík očekávejte postupné stoupání.
U rozcestníku Javořík je k dispozici přístřešek. Ve žluté schránce naleznete turistický vrcholový deník. Pokud budete chtít, můžete zde zanechat svůj vzkaz ostatním turistům.
Poté se vydáte po žluté turistické značce, zde už do poměrně prudkého kopce. K rozcestníku Miroslav je pěkný výhled na Jeseník a vrchol Javořík.
Následně Vás trasa zavede k rozcestníku Nad Bránou. Zde, po 10 metrech, pokračujte stále po žluté turistické značce. Poté trasa vede lesem, z části po kamenité trase.
Před rozcestníkem Pod Strmým lze vpravo zahlédnout kamenitou stavbu. Jedná se o Antonius-Quelle, resp. Antonínův pramen, ležící v nadmořské výšce 920 metrů. V roce 1934 jej postavil Josef Spielvogel, který byl součástí sudetského lipovského horského spolku. V roce 2019 byl zaměstnanci Arcibiskupské lesy a statky Olomouc obnoven. Antonín s dítětem, patron pocestných, byl u německého národa velice oblíbený.
Od rozcestníku Pod Strmým Vás čeká 400 metrové stoupání v délce cca 2,5 kilometrů. Klikatá trasa, s celkově čtrnácti zatáčkami, vede nádherným vysokohorským lesem.
Po poměrně náročném stoupání se objevíte u rozcestníku Pod Šerákem. Odtud Vás čeká pouze 500 metrů k turistické chatě Jiřího na Šeráku.
Šerák je 1351 metrů vysoká hora. Samotný vrchol, ležící v rezervaci, není zpřístupněn. Vyhlídková cesta se nachází směrem od turistické chaty ke stanici lanovky. Případně další vyhlídka je k dispozici u restaurace, odkud je za krásného počasí, nádherný výhled na Jeseník.
Trasa zpět vede stejnou cestou jako nahoru.