⚠️ Upozornění! Na horách zimní podmínky ani v květnu nepolevují. Na hřebenech připadlo 10–30 cm sněhu.
Své vozidlo můžete ponechat na jednom z dostupných parkovišť patřící k areálu Ski Karlov. Podél řeky, po zelené a modré turistické značce, se dostanete k rozcestníku Karlov - Moravice, kde trasa začíná.
Odtud se napojíte na Naučnou stezku Velká kotlina, která vede podél řeky Moravice a po tzv. Slezské cestě, až k samotnému rozcestníku se stejnojmenným názvem.
Po zhruba 3 kilometrech, krásné procházky po lesní cestě a přes pohádkový les, se objevíte u přístřešku se studánkou pod Velkým kotlem. Odtud půjdete ještě další necelý kilometr, odkud začíná tzv. nástup do Velkého kotle.
Nebo také Velký kotel je jedna z nejcennějších částí CHKO Jeseník. Vznikla jako ledovcový kotel působením horského ledovce v průběhu poslední doby ledové. Jsou zde lavinové dráhy a sníh se drží průměrně do června, nejdéle na Moravě. Pády lavin zde udržují přirozené bezlesí.
Velká kotlina je známá jako botanicky nejbohatší lokalita v Česku a jedna z nejbohatších lokalit ve střední Evropě – roste zde asi 500 rostlin (z nichž je 117 ohrožených). K nejvýznamnějším a nejvzácnějším druhům patří místní endemity: jitrocel černavý sudetský a hvozdík kartouzek sudetský.
Následně vás čeká klikatá stezka, která vás povede strmými svahy s neopakovatelnými výhledy. Na několika místech se vám naskytne nádherný výhled na úchvatnou Velkou kotlinu. Právě zde pramení řeka Moravice.
Postupně dojdete k rozcestníku Nad Velkým kotlem, odkud budete pokračovat po modré turistické trase k rozcestníku Nad Ovčárnou.
U rozcestníku se napojíte na červenou turistickou značku, která vás provede kolem Petrových kamenů a dále na vrchol Vysoké hole. Za příznivého počasí se vám z této části trasy otevřou nádherné výhledy na nejvyšší horu Praděd.
Existovalo přesvědčení, že tato místa slouží jako brána do pekla, což posilovala i přítomnost blízké štoly.
Pojmenování "Petrovy kameny" má svůj původ v legendách i historických událostech. Podle jedné legendy se chudý kovář jménem Petr zamiloval do bohaté dívky, což se nelíbilo jejímu otci. Když milenci uprchli, našli útočiště u těchto skal, které obklopil temný bouřkový mrak.
Druhé vysvětlení odkazuje na historickou událost z roku 1680, kdy během bouřlivé éry inkvizičních procesů ve Velkých Losinách, komise vystoupala ke skále, umístila zde sochu svatého Petra a místo vysvětila. Od té doby se tato skála nazývá Petrovy kameny. Lidé měli z tohoto místa strach, protože ocitnout se u nich znamenalo téměř jisté nařčení z čarodějnictví.
Po červené turistické značce se vydáte jedním z nejdelších hřebenů Hrubého Jeseníku. Trasa vás povede přes vrchol Vysoké Hole, Kamzičník, Velký Máj až na Jelení hřbet, kde pramení Jelení studánka.
Po cestě mezi Velkým Májem a Jelením hřbetem budete přecházet po hřebeni na jehož úbočí se nachází Malá kotlina.
Jedná se o karoid v Hrubém Jeseníku, ležící na jihovýchodním svahu Velkého Máje. Je menší obdobou známější Velké kotliny, na rozdíl od ní ale nebyla modelována ledovcem. V horní části Malé kotliny byla v minulosti vysázena v Jeseníkách nepůvodní borovice kleč, díky které přestaly padat laviny. Nicméně ekosystém Malé kotliny je ale na lavinách závislý, a bez nich by se neudrželo bezlesí a s ním spousta ohrožených druhů rostlin, a na ně vázaných živočichů. Po sanačních zásazích, provedení kácení kleče, se sjíždění lavin obnovilo a kotlině se vrací její původní charakter.
Následně se objevíte u pramene Jelení studánky, který pramení na úbočí hory Jeleního hřbetu. U studánku stojí kamenná bouda, jako útočiště pro turisty v případě nepříznivého počasí.
Od rozcestníku budete pokračovat sestupem po červené a žluté turistické značce. Cesta vás povede přes Přírodní rezervaci Pod Jelení studánkou, která je známá svou zachovalou horskou přírodou.
Posléze dorazíte na místo zvané Alfrédka, která je oblíbeným cílem turistů. Dříve zde stála známá turistická chata, na jejíž tradici dnes navazuje skromný stánek s občerstvením a několik odpočinkových míst, kde si můžete dopřát pauzu.
Alfrédova chata (dříve lovecký zámeček a později horská chata). V jejích dobách jednou z nejnavštěvovanějších míst v Hrubém Jeseníku. Bohužel za dobu její existence byla několikrát přestavována. Vyměnilo se několik provozovatelů a postihli jí dva požáry. Požár v roce 2002 byl fatální a z Alfrédovy chaty zbyly pouze základy.
Z Alfrédky budete pokračovat po zelené turistické značce směrem k oblasti zvané Mravencovka. Název je zcela výstižný. Právě zde byl zaznamenán mimořádně hojný výskyt mravenců a nezvykle vysoká koncentrace mravenišť.
Z rozcestníku Mravencovka se vydejte po modré turistické značce k rozcestníku Jelení. Odtud budete pokračovat lesní cestou po žluté turistické značce a k rozcestníku Nad Karlovem.
Od rozcestníku Jelení se vydáte po žluté turistické značce směrem do Karlova, k rozcestníku Nad Karlovem, kde můžete spočinout u posezení. Odtud vás už čeká pohodlná cesta obcí zpět k vašemu vozidlu.