⚠️ Upozornění! Na horách zimní podmínky ani v květnu nepolevují. Na hřebenech připadlo 10–30 cm sněhu.
Výprava začíná na velkém parkovišti na Červenohorském sedle. Odtud se vydáte směrem po červené turistické značce směrem k rozcestníku Bílý sloup. Cesta je snadná, štěrkovitá a s mírným stoupáním.
Od rozcestníku Bílý sloup budete pokračovat po žluté turistické značce, směrem do Sněžné kotliny, resp. na Červenou horu (1333 m. n. m.). Zde už pocítíte značné převýšení.
Na Červené hoře se nachází vyhlídkové místo se skalními útvary, odkud jde za krásného počasí vidět Praděd (1492 m. n. m.), Vozka (1377 m. n. m.) nebo Keprník (1423 m. n. m.).
Poté Vás trasa zavede směrem ke Kamennému oknu.
Dále budeme pokračovat po žluté turistické trase k rozcestníku Sedlo pod Vřesovkou. Po cestě je k dispozici hned několik vyhlídek, jak na hory, tak do údolí.
U rozcestníku Sedlo pod Vřesovkou se vydáme směrem k rozcestníku Trojmezí, po červené turistické značce, tzv. hřebenovce. Zde Váš čeká převýšení o necelých 120 metrů na délce 1,2 kilometrů.
Trojmezí je název plochého sedla (1316 m n. m.) v Keprnické hornatině Hrubého Jeseníku, kde se stýkají hřebeny Červené hory, Vozky a Keprníku v okrese Jeseník a okrese Šumperk. Název Trojmezí vychází ze skutečnosti, že se zde stýkaly hranice panství Velké Losiny, Kolštejn (dnes Branná) a Frývaldov (dnes Jeseník).
Od rozcestníku Trojmezí se vydáte vlevo, po žluté turistické značce, směrem k vrcholu Vozka. Trasa vede pohádkovým lesem, přes pár povalových chodníků.
Následně se objevíte u rozcestníku U Vozky, odkud se vydáte po zelené turistické značce, kde po pár metrech vykouknou skály na vrcholu Vozky.
Jedná se o osmý nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku. Zde jsou turisticky i přírodně zajímavé 7 metrů vysoké skály na vrcholu hory, na které můžete vylézt. Za krásného počasí je odtud krásný výhled na Vřesovou studánku, Praděd nebo Králický sněžník (nepatří do Hrubého Jeseníku).
Dochovala se legenda, podle které dostal správce za úkol převézt přes jesenický hřbet vůz plný chleba a pomoci tak hladovějícím obyvatelům na severní straně pohoří. Správci se příliš nechtělo, spěchal za jinou prací a poddaným příliš nepřál. Na cestu se dal pozdě, a tak, aby byl do večera na zámku, zkrátil si cestu přes hřebeny hor. To však neměl dělat, protože zapadl do bažiny. Noc se blížila, kola pevně vězela ve sněhu a bahně nebylo možno s ním jet dopředu ani dozadu.
V bezvýchodné situaci se vozka rozlobil, a stahl plachtu a začal pokládat pod kola chleba. Bičem popoháněl koně, bochníky mizeli v rozryté zemi.
Tu však přišla strašná bouře, kterou nikdo předtím nepamatoval. Proudy deště, sníh, hromy, blesky, vichřice! Po jejím utišení se na jesenických kopcích objevilo nové skalisko, které má podobu naloženého povozu taženého koňmi s vozkou.
Následně budete pokračovat po zelené turistické značce směrem dolů do údolí, kde pramení Hučivá Desná, a kde se můžete zchladit. Prudkou trasu lemují kořeny.
Následně budete pokračovat směrem k rozcestníku Sedlo pod Vřesovkou, kde to už znáte. Půjdete trasou, od které ja nádherný výhled na Červenou horu (1333 m. n. m.).
Odtud budete pokračovat po červené turistické značce k Vřesové studánce. Trasa není nijak náročná, lehce budete stoupat.
Po kilometru na nás vykoukne malá kaplička Vřesová studánka. Od kapličky jsou krásné výhledy na blízké vrcholy Spáleného vrchu (1313 m. n. m.), Vozky (1377 m. n. m.) a i vzdálenějšího Keprníku (1423 m. n. m.).
Poté budete pokračovat po štěrkovité cestě, která Vám může být už známá. Po pár kilometrech se ocitnete u rozcestníku Bílý sloup, odkud jste se vydali do Sněžné kotliny. Cestu k parkovišti už tedy budete znát.